Kamuran Akkor
Ana Sayfa : Gayrettepe

Profesyonel müzik hayatına, 1968 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’nda Türkçe sözlü hafif batı müziği söyleyerek başladı. 10 yıl süren bu çalışmalarında çok büyük başarılara imza attı. İlk plağını 1968 yılında sözlerini Sezen Cumhur Önal’ın yazdığı “Aşk Eski Bir Yalan” adlı şarkısı ile çıkardı. 1969 yılında, “Reyhan” adlı şarkısı ile ilk altın plağını aldı. Türkiye’de ilk kez, “Bir Teselli Ver” adlı şarkısı ile “Altın Taç” ile ödüllendirildi. Eşi milli baterist Vasfi Uçaroğlu’na ait orkestranın solisti olarak, hafif batı müziği dalında radyo programları, yurt içi ve yurt dışı konserler ve gazino çalışmaları yaptı.

Bu çalışmalar sırasında, çocukluğundan beri ailesinden aldığı sanat musıkisi sevgisi ve Türk sanat müziğinde bir ekol olan ablası Gönül Akkor 'un teşvikiyle 1972 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği bölümüne girdi. 6 yıllık eğitimini 5 yıl içerisinde tamamlayarak, 1977 yılında birincilikle mezun oldu. 1968 yılında başladığı Türkçe sözlü hafif batı müziği çalışmalarına 10 yıl sonra nokta koyarak, 1978 yılından itibaren yalnızca eğitimini gördüğü Türk Sanat Müziği çalışmalarına başladı ve 1978 yılında “Numara 1” adıyla bu daldaki ilk long-play’ini çıkardı. Plaklarının adından bir çok Türk filmlinde başrol oyuncusu olarak rol aldı. Bu arada televizyon, gazino, turne, konser ve TV şov programlarında sanatını icra etti. 35 yıl önce başlayan bu çalışmaları aynı başarıyla halen devam etmektedir.

Yıllar içinde edindiği deneyim ve birikimlerini, toplumla paylaşmak duygusu ile, Gayrettepe Muhtarlığı öncülüğünde, Gayrettepe Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi bünyesinde 2003 yılında oluşturulan Koro çalışmalarına aktardı. Eşi milli baterist Vasfi Uçaroğlu’nun her zamanki büyük desteği ile, olağanüstü çaba ve emekleri sonucu, 5 yıldan bu yana koronun büyük başarılar kazanmasını sağladı.

SİSYÖN